Iako je struktura stanovništva nekadašnjeg sela, a današnjeg čačanskog naselja Atenica izmenjena, u kolektivnom sećanju ljudi još uvek živi predanje da se na potezu Kraljevske stolice nalazilo nešto veoma važno.
„Moja saznanja su da je jedna kuća na njoj sagrađena i to sam čuo od čoveka koji je tu kuću gradio, s tim što sam imao podatke da su u blizini tog mesta bile iskopine i grobovi“ – kazao je jedan od meštana.
A prva iskopavanja na ovom lokalitetu započela su 1985. godine kada je otrkiveno jedno od najznačajnijih arheoloških nalazišta.
„Atenica je jedan od jako izuzuzetnih arheoloških lokaliteta u kome su otkriveni kneževski grobovi. To su prave grobnice u kojima je sahranjena elita“ – istakla je za RINU Katarina Dmitrović kustos-arheolog Narodnog muzeja u Čačku.
Kneževski grobovi izuzetno visokog statusa sadržali su obilje skupocenih i teško nabavljivih predmeta u ono vreme, a radi se o petom i šestom veku pre nove ere.
„Tekstil koji je pronađen na tom lokalitetu poreklom je sa istočnog Mediterana, na primer iz grčkih radionica i to je bilo izuzetno skupoceno. Ćilibar je na primer bio predmet izuzetnog prestiža, dok su grčko posuđe, predmeti mahom od zlata i stakla. Bilo je sve skupoceno i jedinstveno“ – kazala je Dmitrović.
Ova arheološka otrkića ovih dana uz pomoć modernih antropoloških ispitivanja obasjana su novim saznanjima.
„U centralnom grobu humke dva, definitivno je pronađeno postojanje individue muškog pola i skeletno sahranjene, znači nisu spaljivani. U drugoj humci gde se verovalo da su kneginja i dete, tu nema kostiju i nemamo potvrdu za takav koncept. Zanimljiva je sledeća stvar, a to je da u humci broj dva postoji jedna konstrukcija sa malim jamama u kojima je bilo malo kostiju i one su spaljene, one jesu ljudske i tu će se napraviti jedan novi koncept zašto se na takav način i u takvim jamicama koje su bile pravilno raspoređene, zašto su na takav način ostavljeni ljudski ostaci“ – zaključila je Katarina Dmitrović
Bogatstvo pronalazaka iz humke u Atenici ukazuje da je i u to vreme Čačak bio čvorište puteva i da su tadašnji stanovnici upravo kontrolom tih saobraćajnica stekli velika bogatstva. Nauka svakim danom sve više napreduje i ko zna šta ćemo mi novo saznati u godinama koje su pred nama.
Izvor: RINA