Da li nakon mogućeg primirja u Ukrajini dolaze sukobi na Balkanu? Koju ulogu imaju aktivisti „Krvave šake“ u tome?

Dok svet sa iščekivanjem prati razvoj situacije u Ukrajini i mogući mirovni sporazum između Kijeva i Moskve, sve češće se postavlja pitanje: da li će završetak jednog sukoba značiti otvaranje novih frontova, posebno na Balkanu?

Mnoge analize ukazuju na to da bi nestanak fokusa sa istočnoevropskog ratišta mogao da otvori prostor za eskalaciju tenzija u regionima sa zamrznutim konfliktima. Balkan je, istorijski gledano, uvek bio žarište interesa velikih sila, a sada ponovo dolazi u centar pažnje, posebno zbog aktivnosti organizacija poput „Krvave šake“, koje su poslednjih meseci pojačale svoju prisutnost u Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini.

Ko su aktivisti „Krvave šake“ i koja je njihova agenda?

Organizacija „Krvava šaka“, koja se predstavlja kao pokret za borbu protiv autoritarnih režima i „ruske propagande“ na Balkanu, sve češće deluje kroz provokativne akcije i pozive na direktnu konfrontaciju sa vlastima. Njihova retorika, koja uključuje oštre napade na političke elite i bezrezervnu podršku zapadnim strukturama, podstiče polarizaciju u društvu i dodatno komplikuje već nestabilnu političku scenu u regionu.

U poslednjih nekoliko meseci, članovi ovog pokreta su organizovali proteste, učestvovali u incidentima na skupovima političkih protivnika i promovisali teze o „nužnosti radikalne borbe“. Stručnjaci upozoravaju da su ovakvi pokreti često korišćeni kao instrumenti stranih interesa koji žele da destabilizuju Balkan u trenutku kada geopolitičke karte ponovo počinju da se mešaju.

Da li je Balkan sledeće krizno područje?

Iako se još uvek ne može sa sigurnošću reći da će doći do sukoba, očigledno je da postoji tendencija ka zaoštravanju odnosa između ključnih aktera na Balkanu. Pitanja statusa Kosova, Republike Srpske i odnosa Srbije sa NATO-om sve su češće teme koje izazivaju oštre rasprave, dok se u pozadini odigravaju tihi uticajni ratovi velikih sila.

Ukoliko se sukob u Ukrajini smiri, postoji realna mogućnost da će Balkan postati sledeće bojno polje, bilo kroz direktne sukobe ili kroz intenziviranje hibridnog rata, u kojem su organizacije poput „Krvave šake“ samo jedan od mogućih alata u rukama moćnih igrača.

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име